Wielkimi krokami zbliża się zima, temperatury coraz bliżej zera, niedługo zapewne zawitają do nas pierwsze przymrozki i śniegi więc warto zainteresować się zmianą ogumienia z letniego na zimowe. Dziś postaram się Wam przekazać podstawową wiedzę na temat wymiany opon, zapraszam do zapoznania się z artykułem :)
Kiedy i dlaczego należy wymienić opony? Czy są jakieś miesiące, dni kiedy się je wymienia? Nie, nie jest to określone w przepisach, że opony zmieniamy np. 14 listopada bo już jest zimno. Wszystko zależy od tego jakie są temperatury otoczenia, opony zaleca się wymienić, gdy temperatura za oknami jest poniżej 7°C i zbliża się coraz bliżej 0°C, dlaczego? Ano dlatego, ze mieszanka gumy opony letniej jest twardsza niż ta zimowa z racji tego, że latem są ciepłe dni i twarda mieszanka pod wpływem ciepła nawierzchni i tarcia podczas jazdy powoduje, że opona lepiej przylega do podłoża po, którym się poruszamy, więc wniosek sam się nasuwa, że zimą mieszanka gumy musi być miękka z powodu ujemnych temperatur, w innym przypadku spotkamy się ze złą przycepnością, gdyż mieszanka będzie zbyt twarda na zimowe warunki atmosferyczne.
Osobiście sam zalecam i apeluję, że warto wymienić opony wcześniej a nie czekać do pierwszych opadów śniegu, wtedy gdy robi się ślisko. Bardzo często i każdej zimy podczas nawet dojazdu do pracy/szkoły bez większego doświadczenia i wiedzy możemy łatwo wywnioskować, kto jedzie na letnich oponach. Widzimy zmagania na drodze podczas ruszania, hamowania, gdyż patrzac na zeźbę bierznika możemy dostrzec różnice. Letnia opona ma bierznik przystosowany do dobrego odprowadzenia wody, żeby zapobiec zjawsku zwanego aquaplaningu*. Należy też pamiętać, o głebokości bierznika, ktory nie powinien być mniejszy niż 3 milimetry oraz o tym, że podczas stłuczki, jeżeli nie mamy opon zimowych, policja uznaje naszą winę a ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia.
*aquaplaning- warstwa wody między powierzchnią po której się poruszamy a oponą.
Wyobraźmy sobie, jedziemy autem po asfaltowej drodze po/w trakcie opadów deszczu i wjeżdzamy w kałuże powstałą z powodu powstania nierówności w jezdni z dużą prędkością, wtedy możemy dostrzec brak kontroli nad pojazdem, nie możemy zazwyczaj zahamować ani wykonać skrętu.
Jak dobrać odpowiednie opony?
Dla każdego z użytkowników liczy się co innego, dla mnie natomiast najważniejsza jest przyczepność oraz cisza podczas podróży, co do marki nie mam upodobań. Dobrą przyczepność można według mnie uzyskać mniejszą szerokością opony, dla przykładu opona o szerokości 165mm będzie miała lepszą przyczepność niż opona 195mm, gdyż ta pierwsza ma mniejszą powierzchnię działającą na podłożę i inaczej rozkłada się masa na koła, ciężar na węższą oponę jest większy co w efekcie daje większą przyczepność. Jednakże zanim zacząłem się produkować, zaczerpnąłem języka w internecie i dowiedziałem się, że pewna firma oponiarska dopracowuje i testuje opony, o dużych szerościach ma takie same właściwości jezdne jak ta o małej szerokości.
Teraz pytanie do Was: Jakich opon zimowych używacie, jakie są Wasze opinie?
Zachęcam do dyskusji na poziomie i odpowiedzi na pytania :)
Zachęcam również do polecania bloga znajomym :)
"... podczas stłuczki, jeżeli nie mamy opon zimowych, policja uznaje naszą winę a ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia. ..."
OdpowiedzUsuńNie zgodzę się z tym, bo w Polsce nie ma obowiązku jeżdżenia na oponach zimowych, ubezpieczyciel może robić problemy, jeśli w regulaminie ubezpieczania ma takie zapisy, ale policja nie ma podstawy do uznawania naszej winy.
Zapomniałeś jeszcze o jednej sprawie, a mianowicie o dacie produkcji opon. Kilkuletnie opony z idealnym bieżnikiem, mogą być gorsze od nowych zjechanych do połowy, ponieważ guma z czasem twardnieje, szczególnie jeśli jest źle przechowywana.
Dzięki wielkie za nakierowanie i podpowiedź! faktycznie pogrzebałem w necie i znalazłem, że posiadanie opon zimowych nie jest w naszym kraju obowiązkowe, więc wina podczas wypadku nie będzie nasza.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisane. Liczę na więcej.
OdpowiedzUsuńJak najbardziej wymieniać opony należy i to nie zawsze na sezon, ale musimy monitorować ich ciągłe zużycie. Natomiast jeśli opona jest dobra, ale ma dziurę i można ją zwulkanizować to na pewno warto to zrobić. Osobiście korzystam z serwisu https://wulkanizator.com.pl/wulkanizacja-warszawa/ gdzie wiem, że mogę w bardzo krótkim czasie odnaleźć serwis opon znajdujący się w niedalekiej odległości.
OdpowiedzUsuńWiele zleży od tego w jakim stopniu zużycia są nasze opony. Jeśli można jeszcze przynajmniej jeden sezon na nich przejeździć to myślę, że warto to wykorzystać. Ja ostatnio także szukałam najtańszego ubezpieczenia OC https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/ i w końcu udało mi się je znaleźć.
OdpowiedzUsuńCo by nie było to faktycznie sama wymiana opon jest moim zdaniem dość istotną kwestią. Właśnie dlatego jeśli ja mam z jakąś problem to zawsze w wulkanizacji https://euro-wulkan.pl/ sobie z nim poradzą.
OdpowiedzUsuńSkup aut to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu ani chęci na długotrwałą sprzedaż samochodu. Na pewno https://vikingskupaut.pl/ oferuje szybki, sprawny i uczciwy skup aut, zapewniając konkurencyjne ceny i profesjonalną obsługę. Sprzedaj swój samochód bez trudności i zyskaj natychmiastową gotówkę!
OdpowiedzUsuńGdy chodzi o mnie to dla mnie kwestie blacharskie były bardzo istotne. Dziś już dokładnie wiem, że zawsze możemy liczyć na warsztat https://autoserwiskrak.pl/ gdzie takimi rzeczami się zajmują.
OdpowiedzUsuńTo są niezwykle ważne sprawy ale ja chcę jeszcze powiedzieć, że także niezwykle istotną opcją jest to aby właśnie wiedzieć komu zlecić usługi transportowe. Od siebie chcę wam polecić znakomitą firmę https://transport-gdansk.pl/ na której zawsze możemy polegać.
OdpowiedzUsuń