wtorek, 30 września 2014

Przegląd zerowy-co to jest, kiedy się go robi?

Dzień dobry wszystkim!
To już drugi post na moim blogu, poprzedni był o sprawach organizacyjnych oraz przedstawiłem kilka według mnie najważniejszych pojęć dotyczących motoryzacji.
Ten post natomiast dedykuję przeglądowi zero tzw.”zerówka”, wykonywanemu po zakupie nowego samochodu z salonu (w moim przypadku to samochody OPEL).

Zastanawialiście się kiedyś po zakupie nowego samochodu co się z nim dzieje, nim trafi w Wasze ręce? Jeżeli nie, to w tym poście postaram się Wam przekazać czynności, które są wykonywane zanim pojazd trafi w ręce odbiorcy.

Co to jest przegląd zerowy? Jest to czynność wykonywana przez mechanika w autoryzowanym stacja obsługi pojazdów „ASO”, polegająca na przygotowaniu samochodu dla klienta, który zakupił nowy samochód w salonie.

  Zacznijmy zatem od początku... Otrzymujemy zlecenie z biura, które mówi nam, że w danym pojeździe musimy wykonać przegląd zero, gdyż klient na dniach będzie odbierać samochód.
Paczka z samochodu
  Następnie odszukujemy samochód z placu po numerze VIN (numer identyfikacyjny pojazdu) znajdującego się zazwyczaj w nowych samochodach u dołu szyby przedniej i wprowadzamy go na warsztat oraz ustawiamy na podnośniku.
  Udajemy się ze zleceniem do magazynu po odbiór akcesoriów (taka procedura jest w miejscu gdzie mam praktyki), które zażyczył sobie nabywca oraz płyn chłodniczy, przysługujący każdemu samochodowi i ramki na tablice rejestracyjne.
  Po odebraniu wszystkich zabawek z magazynu, udajemy się do samochodu aby wyjąć zapakowane rzeczy, dostarczone wraz z autem przez producenta. W torbie znajdziemy takie rzeczy jak książka serwisowa, antena do radia, kapselki do śrub na koła, wkręty do montażu ramek tablic oraz w przypadku felg aluminiowych dekielki zakrywające dostęp do łożyska piasty.

  Kolejnym dość ważnym punktem jest sprawdzenie stanu akumulatora (przy użyciu testera akumulatora), a w przypadku wyniku wskazującego na naładowanie akumulatora, podłączamy prostownik pamiętając o dobraniu poprawnych parametrów do ładowanego akumulatora.
  W międzyczasie sprawdzamy ciśnienie w ogumieniu, które powinno być odpowiednie do zaleceń producenta danej marki (dane dotyczące napompowania kół znajdziemy w klapce wlewu paliwa lub po otworzeniu drzwi przednich na słupku), jeżeli jest zbyt niskie ciśnienie pompujemy do danej wartości, lub jeżeli jest za dużo to upuszczamy powietrza do wartości wskazanej na naklejce.
   Musimy jeszcze zaprogramować radio oraz ustawić datę i godzinę w kokpicie oraz co najważniejsze włączyć wszystkie systemy, które są wyłączone na czas testów na torze testowym.
Programowanie radia

  Po powyższych czynnościach pozostaje nam założenie kapselków lub kołpaków na koła oraz w przypadku felg aluminiowych dekielków ze znaczkiem producenta, przykręcenie ramek tablicy rejestracyjnej, uzupełnienie płynu do spryskiwaczy, oraz ponowny test akumulatora.
                               
Montaż dekielków
                
 Sprawdzamy jeszcze wnętrze samochodu, czy nie posiada żadnych skaz powstałych podczas montażu oraz poprawność działania przycisków/nawiewów. Na zewnątrz pojazdu dokonujemy organoleptycznych oględzin pojazdu.
 
  Na samym końcu pozostaje nam papierkowa robota w postaci opisania na zleceniu prac wykonanych przy samochodzie, schowanie pozostałych akcesoriów do auta i naklejenie naklejki na szybę w tylnych drzwiach.



Na temat przeglądu zero wykonywanego w autoryzowanym salonie OPEL to byłoby tyle, kolejny post niebawem! ;).

PS: Czekam na Wasze komentarze, porady oraz pytania, które możecie kierować przez formularz dostępny na blogu lub w polu komentarzy pod danym postem!! ;)

DO ZOBACZENIA! :-)













poniedziałek, 29 września 2014

Pierwsze koty za płoty, czyli krótkie wprowadzenie i kilka pojęć dotyczących pojazdów z otoczenia.

Dzień dobry wszystkim, którzy natknęli się jakimś cudem na tego bloga
Zaczynam dopiero przygodę z blogowaniem, więc mile widziane są komentarze, sugestie oraz rady, które pomogą w prowadzeniu strony o jednym z moich zainteresowań.
Jak sama nazwa strony wskazuje, będzie to strona poświęcona głównie mechanice samochodowej/motoryzacji, oraz różnym ciekawym artykułom poświęconym motoryzacji,
Jestem uczniem technikum samochodowego w Warszawie, oraz praktykantem, który drugi rok uczęszcza na praktyki do serwisów samochodowych, poszerzając systematycznie swoją wiedzę. Zdobyte doświadczenie postaram się przelać na klawisze i opisać w ludzki sposób, co i jak można zrobić samemu posiadając podstawowe narzędzi oraz odrobinę chęci,
tzw. „Zrób to sam/a”.

Krótka prezentacja mojej strony:

Co, jak i gdzie na mojej stronie ;)
1. Wyszukiwarka, dzięki której będziecie mogli znaleźć post, który Was w przeszłości zainteresował
2. Licznik wyświetleń- taki ot bajer :P
3. Napisz do mnie!- masz pytanie, czegoś nie rozumiesz, bądź masz sugestie dla mnie lub popełniłem gdzieś błąd? Napisz śmiało! ;)
4. Obserwator mojego bloga- zainteresowała Cię treść? Chcesz wiedzieć kiedy pojawi się nowy post? Dołącz do mojej witryny ;)

Na temat mojej osoby oraz strony to już chyba koniec, reszta wyjdzie w przysłowiowym praniu

Skoro temat opisu mamy za sobą, przejdźmy do czegoś co powinno Was bardziej zainteresować, mianowicie kilku terminów dotyczących motoryzacji. Postaram się to streścić żeby się nie rozgadywać a przekazać dużo wiedzy ;)

Zacznijmy od początku czyli co to jest motoryzacja ;)
Motoryzacja- czyli krótko mówiąc misz-masz wszystkiego co ma koła i porusza się po torach bądź drogach oraz posiada silnik spalinowy/elektryczny bądź hybrydowy. Jednakże praktycznie wszyscy motoryzację kojarzą głównie z samochodami oraz motocyklami.
Do prawidłowego eksploatowania wyżej wymienionych pojazdów niezbędne są warsztaty, stacje paliw, oraz miejsca parkingowe/garażowe.
Pojazd- czyli inaczej mówiąc, środek transportu, którym możemy się poruszać po drogach bądź szynach
Pojazd samochodowy- jest to środek transportu, który posiada silnik (spalinowy, elektryczny, hybrydowy) oraz jego konstrukcja pozwala na poruszanie się z prędkością minimum 25 km/h, jednakże określenie nie obejmuje ciągników rolniczych, pojazdów szynowych i motorowerów

Pojazdy drogowe dzielą się na:
1. Pojazdy samochodowe:
- Pojazdy ciężarowe:
*skrzyniowe
*specjalne (przystosowane tylko do danego celu)
- Pojazdy osobowe
- Autobusy
- Ciągniki
*Siodłowe (przystosowane do ciągnięcia naczep)
*Balastowe (posiadające odpowiednie dociążenie, przewożące bardzo ciężkie ładunki)
- Motocykle
2.Przyczepy
- Lekkie (nie posiadające hamulców, ich DCM* nie przekracza 750 kg)
- Ciężkie (posiada swoje hamulce, a DCM przekracza 750 kg)
3. Naczepy (wykorzystywane są w specjalnie przygotowanych do tego celu ciągników siodłowych).

DCM- Dopuszczalna masa całkowita pojazdu bądź zespołu pojazdów (np. samochód+przyczepa).



Jak to mówią pierwsze koty za płoty, czyli pierwszy post za mną. Materiały, które zostały opisane, pochodzą własnych źródeł (notatki szkolne) oraz wiedza związana z zainteresowaniami ;).

ZAPRASZAM NA WIĘCEJ POSTÓW, KTÓRE JUŻ NIEBAWEM.

Zachęcam do komentowania ;)